Επική νίκη-πρόκριση του Ολυμπιακού στο Λονδίνο επί της Άρσεναλ

Με γκολ του Σισέ στις αρχές του Β' ημιχρόνου προηγείται 1-0 στο 84', ισοφάρισε η Άρσεναλ και στο τέλος της παράτασης ο Ολυμπιακός έβαλε το γκολ της πρόκρισης, στο τελευταίο λεπτό η Άρσεναλ έχασε μεγάλη ευκαιρία.

«Χρυσή» σελίδα στην ιστορία του έγραψε ο Ολυμπιακός νικώντας την Άρσεναλ με 2-1 στο Έμιρειτς του Λονδίνου, στην παράταση, παίρνοντας το εισιτήριο για τους «16» του Europa League.

Με παλικαρίσια εμφάνιση οι «ερυθρόλευκοι» έστειλαν το ματς στην παράταση χάρη στο γκολ του Σισσέ στο 53’ μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά.

Λίγο πριν το τέλος του έξτρα χρόνου ο Ομπεμεγιάνγκ με ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς με ανάποδο ψαλίδι έκανε το 1-1 δείχνοντας πως οι «κανονιέρηδες» θα πάρουν την πρόκριση.

Ο Ολυμπιακός όμως δεν είχε πει την τελευταία λέξη. Ο Ελ Αραμπί με κοντινό σουτ στο 119’ μετά από σέντρα του Μασούρα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και τους 6.00 και πλέον οπαδούς του Ολυμπιακού στα «ουράνια».

Πρόκειται για μία επική πρόκριση, που ενδεχομένως να αποδειχτεί πολύτιμη για την Ελλάδα στη βαθμολογία της UEFA.