Ήττα του Ολυμπιακού, ντροπιαστικά συνθήματα για τον Έλληνα διεθνή της Άρσεναλ

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός απέναντι σε μία μέτρια Άρσεναλ και έχασε στον πρώτο αγώνα με 1-0.

Άσχημη εντύπωση έκαναν τα συνθήματα του κοινού εναντίον του διεθνούς μας Σωκράτη Παπασταθόπουλου που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Ολυμπιακού, δυστυχώς το Ελληνικό ποδόσφαιρο και οι φίλαθλοι μας ζούνε σε άλλο κόσμο, μέσα στον φανατισμό τους.

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος από την Άρσεναλ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά μια στιγμή αμυντικής αδράνειας κόστισε στους «ερυθρόλευκους» την ήττα με 0-1 από τους «κανονιέρηδες» στο «Γ. Καραϊσκάκης» και κατέστησε πολύ δύσκολη τη ρεβάνς, που θα διεξαχθεί την επόμενη Πέμπτη στο Λονδίνο (27/2, 22:00) για τη φάση των «32» στο Europa League.

Το γκολ της ομάδας του Μικέλ Αρτέτα σημείωσε ο Λακαζέτ στο 81ο λεπτό, στην πρώτη ευκαιρία της Άρσεναλ στο β΄ ημίχρονο. Να σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός θα αγωνιστεί στο «Εμιρέιτς» χωρίς τον Ρούμπεν Σεμέδο, καθώς ο Πορτογάλος αμυντικός συμπλήρωσε κάρτες. Η ομάδα του Λονδίνου είχε δοκάρι στο 86΄, σε κεφαλιά του Παπασταθόπουλου.