Ο Ελ Αραμπί έδωσε την πρόκριση στον Ολυμπιακό στους «32» του Europa League

Η ευρωπαϊκή πορεία του Ολυμπιακού θα συνεχιστεί στο Europa League. Οι Πειραιώτες νίκησαν με 1-0 τον Ερυθρό Αστέρα στο Γ. Καραϊσκάκης, για την 6η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Champions League, καταλαμβάνοντας την προνομιούχο 3η θέση. Το «χρυσό» γκολ σημείωσε με πέναλτι ο Ελ Αραμπί στο 87'. Οι παίκτες του Μαρτίνς ήταν καλύτεροι και είχαν δοκάρι, ενώ οι Σέρβοι έχασαν πέναλτι με τον Τομανέ στο 42΄.

Πριν την έναρξη της 6ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο του Champions League η Αταλάντα δεν βρισκόταν απλώς εκτός συνέχειας της διοργάνωσης αλλά κι εκτός Ευρώπης, ουραγός ούσα.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 6ης αγωνιστικής:

1ος Όμιλος

Παρί Σεν Ζερμέν – Γαλατάσαραϊ 5-0

(33΄ Ικάρντι, 35΄ Σαράμπια, 47΄ Νεϊμάρ, 63΄ Μπαπέ, 84΄ πεν. Καβάνι)

Κλαμπ Μπριζ – Ρεάλ Μαδρίτης 1-3

(55΄ Βανάκεν – 53΄ Ροντρίγκο, 64΄ Βινίσιους, 90΄+1 Μόντριτς)

2ος Όμιλος

Μπάγερν Μονάχου – Τότεναμ 3-1

(14΄ Κομάν, 45΄ Μίλερ, 64΄ Κουτίνιο – 20΄ Σεσενιόν)

Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 1-0

(87΄ πεν. Ελ Εραμπί)

3ος Όμιλος

Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Μάντσεστερ Σ. 1-4

(10΄ Όλμο – 34΄, 50΄, 54΄ Ζεσούς, 84΄ Φόντεν)

Σαχτάρ Ντόνετσκ – Αταλάντα 0-3

(68΄ Καστάν, 80΄ Πάσαλιτς, 90΄+4 Γκόσενς)

Νάπολι – Γκενκ 4-0

(3΄, 26΄, 38΄ πεν. Μίλικ, 75΄ πεν. Μέρτενς)

Λιόν – Λειψία 2-2

(50΄ Αουάρ, 82΄ Ντεπάι – 9΄ πεν. Φόρσμπεργκ, 33΄ πεν. Βέρνερ)

Μπενφίκα – Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 3-0

(47΄ Σέρβι, 58΄ πεν. Πίζι, 80 ΄αυτ. Αζμούν)

8ος Όμιλος

Τσέλσι – Λιλ 2-1

(19΄ Έιμπραχαμ, 35΄ Αθπιλικουέτα – 78΄ Ρεμί)

Άγιαξ – Βαλένθια 0-1

(24΄ Ροντρίγκο)

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Μετά την ολοκλήρωσή της, όμως, οι «μπεργκαμάσκι» δεν συνεχίζουν απλώς στις διασυλλογικές διοργανώσεις της UEFA, αλλά βρίσκονται από σήμερα στις 16 καλύτερες ομάδες της κορυφαίας αυτών, στην παρθενική εμφάνισή της!

Για να συμβεί αυτό, επαληθεύτηκε το μοναδικό σενάριο που υπήρχε: να νικήσει στο «Στάντιον Μέταλιστ» τη Σαχτάρ Ντόνετσκ και την ίδια ώρα να ηττηθεί στην έδρα της η Ντιναμό Ζάγκρεμπ από τη Μάντσεστερ Σίτι. Η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι παρουσιάστηκε ψυχωμένη στην Ουκρανία (3-0) και «πάγωσε» τους αντιπάλους της, που επέλεξαν να σπαταλούν το χρόνο, με το γκολ του Καστάν στο 68΄, αφού η φάση εξετάστηκε από το VAR καθώς στην εξέλιξή της ο βοηθός είχε σημειώσει οφσάιντ.

Από το 77ο λεπτό οι γηπεδούχοι έπρεπε πια να ανέβουν βουνό, αφού αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ντοντό και στο 80΄ ο Πάσαλιτς έδωσε τη χαριστική βολή στο συγκρότημα του Λουίς Κάστρο, με προβολή στο πρώτο δοκάρι ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, για να σκοράρει και ο Γκόσενς στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, από παιδικό λάθος του Στεπανένκο.

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν αδιάφορη στο «Μάξιμιρ» του Ζάγκρεμπ, βρέθηκε να χάνει 0-1 από ένα απίθανο γκολ του παίκτη-αποκάλυψη της εφετινής περιόδου, Ντάνι Όλμο, αλλά με τον Γκαμπριέλ Ζεσούς να φτάνει στο χατ-τρικ δεν χαρίστηκε στους Κροάτες, νίκησε 4-1 με τον Φόντεν να σκοράρει το τέταρτο τέρμα κι άφησε την Ντιναμό εκτός Ευρώπης.

Οι ομάδες που έχουν προκριθεί στα νοκ άουτ του Champions League έως τώρα είναι οι: Μπαρτσελόνα, Μπάγερν, Γιουβέντους, Λειψία, Λίβερπουλ, Μάντσεστερ Σίτι, Νάπολι, Παρί Σεν Ζερμέν, Ρεάλ Μαδρίτης, Τότεναμ, Βαλένθια, Τσέλσι, Ντόρτμουντ, Λιόν και Αταλάντα.