Στους 8 οι Ρώσοι με πέναλτι και σωστή τακτική

Ισόπαλες 1-1 ολοκλήρωσαν το 90λεπτο Ισπανία και Ρωσία, στον 3ο κατά σειρά αγώνα νοκ άουτ της φάσης των «16» του Μουντιάλ, που διεξάγεται στο «Λουζνίκι» της Μόσχας. Σε έξτρα ημίωρο θα επιδιώξουν να λύσουν τις διαφορές τους οι Ιβηρες και η οικοδέσποινα του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η Ισπανία προηγήθηκε νωρίς, μόλις στο 12 λεπτό, με αυτογκόλ του Σεργκέι Ιγκνάσεβιτς, υπό την πίεση του Σέρχιο Ράμος. Ήταν το 10ο αυτογκόλ σε αυτό το Μουντιάλ. Η οικοδέσποινα, Ρωσία, ισοφάρισε από το σημείο του πέναλτι! Στο 40ο λεπτό, η μπάλα βρήκε τον αγκώνα του Πικέ στην κεφαλιά του Αρτέμ Τζιούμπα. Μετά την κίτρινη κάρτα που αντίκρυσε ο Πικέ, ο Τζιούμπα έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία, κι ενώ ο Ντε Χέα έπεσε από την άλλη πλευρά, 1-1. Σε ένα χιλιαρό και ανούσιο β΄ μέρος, καμία ομάδα δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα κι έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Για πρώτη φορά στο Παγκόσμιο Κύπελλο, πραγματοποιήθηκε μια 4η αλλαγή, όταν στο 97ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Αλεξάντερ Ερόκιν πέρασε αντί του Κουζιάεβ για τη Ρωσία, βάσει του νέου κανονισμού. Σε 4η αλλαγή προχώρησε και ο Ιέρο, ρίχνοντας στον αγωνιστικό χώρο τον Ροντρίγκο, στο 104ο λεπτό στη θέση του Ασένσιο. Στο 1-1 παρέμειναν οι δύο ομάδες στην παράταση κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι.

Η Ρωσία επικτάτησε 4-3 στα πέναλτι και προκρίθηκε στα προημιτελικά.

Πηγή:ΑΠΕ-ΜΠΕ