Ένα βήμα από τον αποκλεισμό ο Ολυμπιακός που έχασε 80-60 από την Ζαλγκίρις

Ποδόσφαιρο-μπάσκετ, άσχημη η χρονιά για τον Ολυμπιακό, εκτός Final Four

Παράδοση άνευ όρων στο Κάουνας για τον Ολυμπιακό (80-60) που βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο και αναζητεί την Πέμπτη ένα πλάνο που θα ανατρέψει την κατάσταση απέναντι στην καλολαδωμένη μηχανή της Ζαλγκίρις.

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε άδειος και χωρίς λύσεις στο Κάουνας κι έχασε εύκολα την πρώτη ευκαιρία να ανακτήσει το αβαντάζ έδρας. Η Ζαλγκίρις που ήταν εμφανώς καλύτερη, σε όλη τη διάρκεια του ματς, έκανε το 2-1 στη σειρά και πλέον θέλει άλλη μία νίκη για να βρεθεί στο Final Four. Κάπως έτσι, το Game 4 της Πέμπτης (26/4, 19:45) γίνεται ματς δίχως επιστροφή για τους «ερυθρόλευκους» και… match ball για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με «ζεστό» Ρόμπερτς (7π.) για τον Ολυμπιακό που προηγήθηκε με 7-13 στο 5′. Καβαλιάουσκας και Ούντριχ, όμως, ήρθαν από τον πάγκο για την Ζαλγκίρις κι έβαλαν μπροστά την ομάδα τους (21-19), η οποία είχε και τέσσερα επιθετικά ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα.

Οι Λιθουανοί αξιοποίησαν το μομέντουμ που «έχτισαν» και έκαναν ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να βρει σκορ, η ρακέτα του ήταν ευάλωτη (16/19 2π. η Ζαλγκίρις στο 20′) και η διαφορά εκτοξεύτηκε με σερί 12-0 από το 25-24 στο 37-24. Ο Πάνγκος έγραψε με τρίποντο το +16 (42-26), τη στιγμή που μόνο ο Σπανούλης έδινε σκορ στους φιλοξενούμενος. Τελικά, ο Ολυμπιακός συνήλθε και μείωσε σε 47-36 με τη λήξη του ημιχρόνου χάρη σε τρεις σερί καλές άμυνας. Αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι είχαν 14 ασίστ σε εκείνο το σημείο.

Πολύ καλύτερα μπήκε και στην τρίτη περίοδο η Ζαλγκίρις με αποτέλεσμα να βρίσκεται στο +14 (53-39) στο 24′. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με σερί 0-7 για το 53-46, αλλά ο Γιανκούνας βγήκε μπροστά για τους Λιθουανούς και διεύρυνε ξανά την απόσταση με συνεχόμενους πόντους (62-47, στο 28′). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να βρίσκουν τρίποντο του Τουπάν για το 67-50. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει και τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα στην τέταρτη περίοδο με την διαφορά να… απογειώνεται (74-52, στο 24′). Η «μπίλια» έκατσε τελικά στο +20 (80-60) και οι δυο ομάδες κοιτάζουν πια το Game 4.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-36, 67-50, 80-60

Ο ΜVP: Ένα ακόμη εκπληκτικό παιχνίδι από τον Μπράντον Ντέιβις που κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια και τέλειωσε το ματς με 18 πόντους και 3 ριμπάουντ. Ο Αμερικανός ψηλός, έχοντας πια υπογράψει νέο συμβόλαιο, είναι απελευθερωμένα και διαπρέπει στη σειρά.

Ο Σκληρός: Μετά από δύο άσχημες εμφανίσεις στο ΣΕΦ, ο Παούλιους Γιανκούνας έκανε… step up και είχε μία γεμάτη εμφάνιση με 13 πόντους (5/5 2π.), 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο Πεσμένος: Δεν προσέφερε όσο στο Game 3 ο Τζαμέλ ΜακΛιν. Ο Αμερικανός σέντερ του Ολυμπιακού αγωνίστηκε για 22′ και είχε 6 πόντους, 3 ριμπάουντ, αλλά και προβλήματα στην άμυνα.

Ο Αόρατος: Σε άλλο ένα παιχνίδι, ο Μπόμπι Μπράουν δεν έκανε αισθητή την παρουσία του και ήταν άποντος.

Η Στιγμή: Σε δύο σημεία, οι Λιθουανοί έδειξαν πως… δεν αστειεύονται. Στη δεύτερη περίοδο, η Ζαλγκίρις μετέτρεψε με σερί 12-0 το 25-24 σε 37-24, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο Παούλιους Γιανκούνας μετατρέποντας το 53-46 σε 62-47 με συνεχόμενους πόντους.

Η Γκέλα: Τίποτα δεν πήγε καλά στο Game 3 για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Ο Ολυμπιακός αναγκάστηκε να κοιτάξει από νωρίς το επόμενο ματς, αφού ήταν και πολύ άστοχος (4/22 3π.) και αρκετά επιπόλαιος (12ασ., 11λθ.).

Η Εξέδρα: Εκπληκτική ατμόσφαιρα στην Zalgirio Arena που ήταν κατάμεστη και… καταπράσινη, καθώς οι άνθρωποι της Ζαλγκίρις είχαν μοιράσει μπλουζάκια της ομάδας σε όλους τους οπαδούς. Αποδοκιμασίες στον ύμνο της Euroleague πριν από το τζάμπολ.

Πηγή: sdna.gr