Euroleague: Νίκη του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟ

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής επί του Παναθηναϊκού με 77-69 στο ΣΕΦ, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον Β΄ γύρο της Euroleague.

Με την 6η συνεχόμενη νίκη επί του «αιωνίου» αντιπάλου του σε όλες τις διοργανώσεις, ο Ολυμπιακός έφτασε τις 11 σε 16 αγωνιστικές στην Euroleague, ενώ οι «πράσινοι» υποχώρησαν σε 9-7 και πλέον τα πράγματα για την πρόκριση δυσκολεύουν ακόμη περισσότερο.

Με μόλις δύο παίκτες να σκοράρουν σε όλο το ματς (Κέι Σι Ρίβερς, Τζέιμς πέτυχαν τους 47 από τους 69 πόντους της ομάδας τους) και τους υπόλοιπους εκτός αγώνα (τραγικό το ντεμπούτο του Τζεντίλε στην Euroleague) ήταν αδύνατο για τον Παναθηναϊκό να φύγει νικητής από το ΣΕΦ.
Αν και οι γηπεδούχοι είχαν τους Σπανούλη και Πρίντεζη να προέρχονται από τραυματισμό, εντούτοις έπαιξαν πάρα πολύ καλή άμυνα και με τον Γιάννη Παπαπέτρου να κάνει το «ματς της ζωής του» στο 4ο δεκάλεπτο έφτασαν δίκαια στη μεγάλη νίκη.

Παίκτης-κλειδί για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ο Γιάννης Παπαπέτρου (`13 πόντους) ο οποίος με δύο καθοριστικά τρίποντα απάντησε στο 7-0 σερί του Παναθηναϊκού και το 65-62 έγινε 71-62 ενώ απέμεναν περίπου 3 λεπτά για το φινάλε. Ο Γκριν έβαλε άλλους 10 πόντους και με 11 τελείωσε το ματς ο Μπιρτς. Ο Σπανούλης πρόσθεσε άλλους 12.

Στους 23 πόντους σταμάτησε ο Ρίβερς και στους 24 ο Τζέιμς, ενώ ο αμέσως επόμενος παίκτης με τους περισσότερους πόντους ήταν ο Σίνγκλετον με 10 κι αυτούς τους πέτυχε στο τέλος ενώ ο το ματς είχε σχεδόν κριθεί. Τρεις πόντους πέτυχε ο Μπουρούσης, 4 ο Καλάθης, μηδέν οι Φώτσης, Τζεντίλε και Νίκολς, ενώ με 5 τελείωσε το ματς ο Φελντέιν.

Μάικ Τζέιμς και Κέι Σι Ρίβερς ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές του Παναθηναϊκού στο δεύτερο 10λεπτο και με 27 συνολικά πόντους κατάφεραν να ξαναφέρουν το «τριφύλλι» στη διεκδίκηση του αγώνα.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν πολύ καλά το ματς και προηγήθηκαν 4-0 και 5-1 μετά από 3 κλεψίματα που έκαναν στα 4 λάθη των παικτών του Ολυμπιακού. Η συνέχεια, όμως, ανήκε στους γηπεδούχους. Με τον Μπιρτς να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι και να πετυχαίνει 9 σερί πόντους οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 11-5.

Η πιεστική άμυνα των παικτών του Σφαιρόπουλου, σε συνδυασμό με την έλλειψη συγκέντρωσης των φιλοξενούμενων έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κλείσουν το πρώτο 10λεπτο στο +6 (17-11).

Η είσοδος του Μάικ Τζέιμς λίγο πριν το τέλος της περιόδου, αλλά και του Κέι Σι Ρίβερς στις αρχές της δεύτερης άλλαξε την εικόνα των «πρασίνων» κυρίως στο επιθετικό κομμάτι. Ο πρώτος πέτυχε 6 σερί πόντους και 14 συνολικά σε 20 λεπτά, ενώ ο δεύτερος πρόσθεσε άλλους 13 (10 σερί) με 3/3 τρίποντα και μόλις ένα χαμένο σουτ. Οι «πράσινοι» κατάφεραν μα ψαλιδίσουν τη διαφορά και να κλείσουν το πρώτο 20λεπτο στο -1 (37-38).

Ο Παναθηναϊκός είχε σε μεγάλη βραδιά τους Τζέιμς και Κέι Σι Ρίβερς, γεγονός που έδωσε τη δυνατότητα να ξεφύγει με 3 πόντους (48-45) περίπου 4 λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Κάπου εκεί, όμως, οι πράσινοι έπαθαν μπλακ άουτ και με σερί 10-0 του Ολυμπιακού μέσα σε ένα λεπτό έγινε το 55-48. Το καλάθι του Τζέιμς στην εκπνοή «έγραψε» το 55-50 (σκορ περιόδου).

Το... αστέρι του Παπαπέτρου έλαμψε στο τελευταίο 10λεπτο. Ο διεθνής φόργουορντ με μεγάλα τρίποντα και δύο δίποντα ήταν αυτός που «υπέγραψε» τη μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού επί του «αιωνίου» αντιπάλου του.

Το ντέρμπι κορυφής της 16ης αγωνιστικής της Euroleague βρήκε νικήτρια την Ρεάλ Μαδρίτης επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 95-85.
Σέρχιο Γιουλ και Γιόνας Ματσιούλις ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές των «μερένγκες» στην 11η νίκη της «βασίλισσας» στη διοργάνωση, καθώς ο πρώτος πέτυχε 24 πόντους, ενώ ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού σταμάτησε στους 20 (από 4 τρίποντα έκαστος). Εξαιρετικός ήταν και ο Άντονι Ράντολφ που πρόσθεσε άλλους 14 πόντους στο ενεργητικό του.

Από την πάντα πρωτοπόρο, ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ξεχώρισε ο Ντε Κολό με 18 πόντους, ενώ ο Μίλος Τεόντοσιτς σημείωσε 13 με 1/4 τρίποντα.

Πολύ δύσκολη νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο (εννέα συνεχόμενες ήττες) πέτυχε η Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη με 86-79. Καθοριστικό το τρίποντο του Νάναλι στο φινάλε ενώ η διαφορά ήταν στο +1 για την ομάδα του Ομπράντοβιτς (έγινε το 83-79), με τον Αμερικανό να κλείνει τον αγώνα με 19 πόντους, ενώ ο Ούντο πρόσθεσε άλλους 18.

Με τους Σιμόνοβιτς και Λάζιτς σε μεγάλη μέρα, ο Ερυθρός Αστέρας έφυγε νικητής από το Κάουνας με 77-61 επί της Ζαλγκίρις. Ο πρώτος πέτυχε 16 πόντους, ενώ ο δεύτερος 15.