Ρεκόρ με 306 γκολ στην φάση των ομίλων του Champions League

Η Λίβερπουλ πανηγύρισε πρόκριση στους «16» του Champions League εννέα χρόνια μετά την τελευταία φορά (2008-09) που είχε καταφέρει κάτι ανάλογο.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, που σκοράρει σαν... πολυβόλο τις τελευταίες εβεομάδες, διέλυσε με 7-0 τη Σπαρτάκ Μόσχας και προκρίθηκε ως πρώτη από τον 5ο όμιλο, μαζί με τη Σεβίλη που ήταν δεύτερη στο ίδιο γκρουπ, την Πόρτο που συνέτριψε 5-2 τη Μονακό και ήταν 2η στον 7ο όμιλο πίσω από την Μπεσίκτας και τη Σαχτάρ Ντόνετσκ.

Οι Ουκρανοί πέτυχαν μεγάλη νίκη επί της Μάντσεστερ Σίτι, υποχρεώνοντας την ομάδα του Γκουαρντιόλα στην πρώτη φετινή ήττα σε όλες τις διοργανώσεις. Να σημειωθεί ότι μετά τη «σούμα» της αποψινής βραδιάς καταγράφηκε ρεκόρ συγκομιδής γκολ στην φάση των ομίλων, στην Ιστορία του Champions League.

Τα 292 τέρματα που είχαν σημειωθεί την περίοδο 2000-01 συνιστούσαν μέχρι φέτος την πιο παραγωγική περίοδο, αλλά από σήμερα το βράδυ αυτό το ρεκόρ ανήκει στο παρελθόν, καθώς στη φετινή φάση των ομίλων σημειώθηκαν συνολικά 306 γκολ. Σπαρτάκ Μόσχας, Λειψία, Νάπολι και Ντόρτμουντ θα συνεχίσουν στο Europa League.

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Μάριμπορ-Σεβίλη 1-1 (10΄ Ταβάρες - 75΄ Γκάνσο)
Λίβερπουλ-Σπαρτάκ Μόσχας 7-0 (4΄ πεν, 15΄, 50΄ Κουτίνιο, 18΄ Φιρμίνο, 47΄, 76΄ Μανέ, 86΄ Σαλάχ)

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Φέγενορντ-Νάπολι 2-1 (32΄ Γιόργκενσεν, 90΄+2 Σεντ Τζούστε - 2΄ Ζιελίνσκι)

Σαχτάρ Ντόνετσκ-Μάντσεστερ Σίτι 2-1 (26΄ Μπερνάρ, 32΄ Ισμαΐλι - 90΄+2 πεν. Αγουέρο)

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Λειψία-Μπεσίκτας 1-2 (87΄ Κεϊτά - 10΄ πεν. Νεγρέδο, 90΄+1 Ταλίσκα)

Πόρτο-Μονακό 5-2 (9΄, 33΄ Αμπουμπακάρ, 45΄ Μπραχίμι, 66΄ Τέγες, 88΄ Σοάρες - 61΄ πεν. Γκλικ, 78΄ Φαλκάο)

8ος ΟΜΙΛΟΣ
Ρεάλ Μαδρίτης-Ντόρτμουντ 3-2 (8΄ Μαγιοράλ, 13΄ Ρονάλντο, 81΄ Λούκας - 43΄, 49΄ Ομπαμεγιάνγκ)

Τότεναμ-ΑΠΟΕΛ 3-0 (20΄ Γιορέντε, 37΄ Σον Χέουνγκ-Μιν, 80΄ Ν΄Κουντού)

Πηγή: Ναυτεμπορική