Αγγλία: Μόνη πρώτη η Σίτι, σοκ για Τσέλσι, Ιταλία & για Γιουβέντους

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει από σήμερα η Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρντιόλα, καθώς λίγες ώρες μετά την ισοπαλία της Γιουνάιτεντ στο «Άνφιλντ» συνέτριψε 7-2 τη Στόουκ στο «Έτιχαντ».

Αν όμως η νίκη των «πολιτών» ήταν αναμενόμενη, δεν συνέβη το ίδιο με την τύχη της πρωταθλήτριας Αγγλίας, που έχασαν (1-2) στο «Σέλχαρστ Παρκ» από την Κρίσταλ Πάλας που είχε χάσει στους 7 τελευταίους αγώνες και ήταν τελευταία..

Που είναι το περίεργο; Ότι οι «αετοί» όχι μόνο δεν είχαν βαθμό ως απόψε (14/10) αλλά ούτε γκολ στο πρωτάθλημα, καθώς τα δύο τέρματα απέναντι στους «μπλε» ήταν τα πρώτα φετινά τους!

Η Τότεναμ νίκησε δύσκολα την Μπόρνμουθ κι εξακολουθεί να διατηρείται στην τρίτη θέση, στο -5 από την κορυφή και στο -3 από τη δεύτερη Γιουνάιτεντ, ενώ η Σουόνσι επικράτησε 2-0 της Χάντερσφιλντ και απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις.

Στον τελευταίο αγώνα του Σαββάτου, η Γουότφορντ νίκησε 2-1 την Άρσεναλ με σπουδαία ανατροπή και σκόρερ τον Κλέβερλι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Σε όλο το ματς αγωνίστηκε ο Χοσέ Χολέμπας, ενώ στον πάγκο έμεινε ο Ορέστης Καρνέζης για τους γηπεδούχους του Μάρκο Σίλβα, που «εκτοξεύτηκαν» στην τέταρτη θέση της κατάταξης.

Αναλυτικά:
Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Γ. 0-0

Μπέρνλι-Γουέστ Χαμ 1-1 (85΄ Γουντ - 19΄ Μιχαΐλ Αντόνιο)
Κρίσταλ Πάλας-Τσέλσι 2-1 (11΄ αυτ. Αθπιλικουέτα, 45΄ Ζαχά - 18΄ Μπακαγιόκο)

Μάντσεστερ Σίτι-Στόουκ 7-2 (17΄, 55΄ Γκαμπριέλ Ζεσούς, 19΄ Στέρλινγκ, 27΄ Νταβίντ Σίλβα, 60΄ Φερναντίνιο, 62΄ Σανέ, 79΄ Μπερνάρντο Σίλβα - 44΄ Ντιούφ, 47΄ αυτ. Γουόκερ)

Σουόνσι-Χάντερσφιλντ 2-0 (42΄, 48΄ Άμπραχαμ)
Τότεναμ-Μπόρνμουθ 1-0 (47΄ Έρικσεν)
Γουότφορντ-Αρσεναλ 2-1 (51΄πεν. Ντίνι, 90΄+2 Κλέβερλι - 39΄ Μερτεζάκερ)

Γερμανία

Θριαμβευτικό ήταν το ντεμπούτο του Γιουπ Χάινκες στον πάγκο της Μπάγερν Μονάχου, στην τέταρτη θητεία του 72χρονου τεχνικού στον πάγκο των Βαυαρών.

Η πρωταθλήτρια Γερμανίας συνέτριψε στο Μόναχο τη Φράιμπουργκ με 5-0, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής, σε ένα παιχνίδι που η χρήση του βίντεο (VAR) ανέτρεψε απόφαση του διαιτητή, που είχε αρχικώς καταλογίσει πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων (για χέρι του Σογιουντσού).

Η Μπάγερν έμεινε μόνη στη δεύτερη θέση, αφού Χοφενχάιμ παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στην Άουγκσμπουργκ, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με συνεχείς ανατροπές στο φινάλε.

Μεγάλη νίκη πήρε η Σάλκε στο Βερολίνο επί της Χέρτα (2-0), ενώ η Μάιντς «βύθισε» ακόμη περισσότερο το Αμβούργο (3-2), το οποίο παρατάχθηκε χωρίς τον τιμωρημένο Κυριάκο Παπαδόπουλο.

Στην πρώτη εξάδα, τέλος, αναρριχήθηκε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, που πέρασε με 2-1 από το Ανόβερο με γκολ του Ρέμπιτς στο 90ό λεπτό.

Αναλυτικά:
Μπάγερν Μονάχου-Φράιμπουργκ 5-0 (8΄ αυτ. Σούστερ, 42΄ Κομάν, 63΄ Τιάγκο, 75΄ Λεβαντόφσκι, 90΄+3 Κίμιχ)
Χοφενχάιμ-Αουγκσμπουργκ 2-2 (52΄ Χούμπνερ, 85΄ Ουτ - 75΄ Γκρέγκοριτς, 89΄ αυτ. Φογκτ)
Χέρτα Βερολίνου-Σάλκε 0-2 (54΄ πεν. Γκορέτσκα, 78΄ Μπουργκστάλερ)
Μάιντς-Αμβούργο 3-2 (2΄ Μαξίμ, 52΄ Μπελ, 58΄ Λάτσα - 9΄ Γουάλας, 90΄+2 Σαλίχοβιτς)
Ανόβερο-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 1-2 (36΄ Σανέ - 10΄ Χάλερ, 90΄ Ρέμπιτς)

Ιταλία

Γιουβέντους - Λάτσιο 1-2 (23' Ντόουγκλας Κόστα / 47' και 54' πέν. Ιμόμπιλε)

Ρόμα - Νάπολι 0-1

Ισπανία

Στο νέο γήπεδο της Ατλέτικο Μαδρίτης σταμάτησε το νικηφόρο σερί των επτά αγώνων για τη Μπαρτσελόνα.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τους «ροχιμπλάνκος», με τον Σουάρες να ισοφαρίζει στο 82΄ το γκολ του Σαούλ στο 21ο λεπτό.

Η Ρεάλ δεν ήταν πειστική για άλλο ένα παιχνίδι φέτος, όμως με γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 85΄ νίκησε 2-1 εκτός έδρας τη Χετάφε και μείωσε από την Μπαρτσελόνα στους 5 βαθμούς.